Scharakteryzuj kordiana po monologu na mont blanc a przed zabójstwem cara

Pobierz

Ulega jednak swym wątpliwościom i mdleje u progu carskiej sypialni.Kordian - Wędrowiec przekonuje się, że wszystko można kupić, nawet miłość.. Pierwszy etap jej biografii otwierała z reguły nieszczęśliwa miłość.. Podróże Kordiana po Europie ( Anglia, Włochy kończąc na Mont Blanc.). Kordian- główny bohater dramatu Juliusza Słowackiego- to na początku utworu młody chłopak z poczuciem bezsensu swojego życia.. Jako spiskowiec podejmuje samotną próbę dokonania zamachu na cara Mikołaja I ale w decydującej chwili rozdarty pomiędzy pragnieniem czynu a niemocą wewnętrzną mdleje przed drzwiami carskiej sypialni i trafia do szpitala dla wariatów.Kordian próbuje popełnić samobójstwo, po tym, jak dotarła do niego wiadomość o podobnym czynie swego przyjaciela(dowiadujemy się tego z Monologu Kordiana).. Skonstruował także alternatywną wobec znanej z III części Dziadów koncepcję odzyskania niepodległości przez naród polski.. Kordian jest 15-letnim chłopcem pochodzącym ze szlacheckiego rodu.. Kordian chciał dokonać zabójstwa na carze, nieetyczny czyn miał być dokonany w imię wyższych, historycznych celów.Kordian zawsze starał się działać samotnie, co również stanowi cechę romantycznego bohatera.. W wywodzie Kordiana zwątpienie splata się z entuzjazmem, rozpacz z nadzieją.Monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc - interpretacja fragmentu..

Kordian postanawia działać sam, ale mdleje przed sypialnią cara.

Kordian pełni służbę w pałacu cara.. W końcu, na górze Mont Blanc Kordian podejmuje się spełnić rolę patrioty i walczyć o niepodległość.3.Kordian wyrzucił ziemię przyniesioną dla papieża w powietrze; 4.podczas monologu na Mont Blanc; 5.Kordian ma świadomość własnej potęgi; 6.został zniesiony przez chmury; 7.nie jestem pewna ale chyba chodzi tu o pewnego garbatego Eleganta; 8.po koronacji zginęło dziecko trzymanew objęciach przez matkę, która została uderzona .O odważnym monologu na szczycie Mont Blanc dowiadujemy się iż Kordian nie robił tego dla ojczyzny tylko rozkochany w swoim ideale chciał dopełnić i uwieńczyć obraz własnej osoby.. Wierzy, że jednostkowy czym może zmienić historię, dlatego postanawia sam zabić cara.. Jest to z pewnością wyraz romantycznego indywidualizmu.. Stoi dumny, mając pod nogami i nad głową niebo.Jako romantyczny polski bohater Kordian to patriota.. Postać głównego bohatera posiada nie tylko cechy bohatera romantycznego.Podobne refleksje zawiera wypowiedź Doktora-Szatana, który uważa, że klęska ojczyzny potrzebna jest dla autorów jako temat, a narody, na których czele stoją poeci nigdy nie osiągną zwycięstwa.. Kordian rozczarowany dotychczasowym życiem wyrusza .Akt II symbolizuje wędrówkę przez życie, której zwieńczeniem jest niebo i ponowne odrodzenie, czyli scena na Mont Blanc..

Lud przed koronacją.

Spisek koronacyjny w podziemiach katedry św. Jana.. Postanawia poświęcić się na ołtarzu ojczyzny, pragnąc odzyskać dla Polski wolność.. Dojrzewa duchowo i emocjonalnie do roli działacza politycznego.. (Kordian do Papieża) "Niech się Polaki modlą, czczą cara i wierzą.". "(.). Na pobitych Polaków pierwszy klątwę rzucę" (Papież do Kordiana) "Jam jest posąg człowieka na posągu świata" ( z monologu Kordiana na Mont - Blanc) "O, gdyby tak się wedrzeć na umysłów górę, Gdyby stanąć na ludzkich myśli piramidzieDlatego też udaje się na Mont Blanc, najwyższy szczyt Alp, by wygłosić monolog i wykrzyczeć: Polska Winkelriedem narodów!. Pragnąć odnaleźć cel i drogę podróżuje po Europie.. Rozczarowuje go postawa spiskowców, którzy nie popierają jego zamiaru zabójstwa cara.. Idea Kordiana zakłada poświęcenia życia dla ojczyzny, wyzwolenie jej spod jarzma cara.. Juliusz Słowacki napisał.. Słowacki zawarł w niej polemikę ideową z Adamem Mickiewiczem.. Odwołaj się do innych, znanych Ci scen dramat.. Umieszczenie Kordiana w szpitalu dla obłąkanych.Kordian na Mont Blanc.. Spotkanie spiskowców - kwestia zamachu na cara.. Kordian to jedna z ważniejszych postaci polskiego romantyzmu.. Z całą pewnością Kordian ma dobre intencje.. Prowadziła ona do rozpaczy i załamania, a nawet do samobójczych myśli..

Typowy bohater romantyczny był najczęściej przedstawiony jako jednostka niezwykle wrażliwa, uczuciowa i buntownicza.

Nie następuje to jednak od razu.. Monolog Kordiana to odpowiednik Wielkiej Improwizacji, w którym bohater odnajduje sens swojego życia.. Na chmurze bohater powraca do Polski.Na szczycie Mont Blanc Kordian odnajduje ideę mesjanistyczną i pragnie się jej poświęcić.. Miało to uwolnić Polaków od zaborcy i tyrana, okazuje się jednak, że Kordian okazał się za słaby by spełnić zaprzysiężony czyn, że przeliczył się z siłami.e.. Pokonują go wewnętrzne ograniczenia.. Szatańską moc ma również Doktor ze szpitala wariatów, który szyderczo kpi z Kordiana i zaszczepia w jego sercu nienawiść.Na podstawie podanego fragmentu "Kordiana" Juliusza Słowackiego scharakteryzuj tytułową postać jako bohatera romantycznego.. Piąta scena drugiego aktu, czyli monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc jest punktem kulminacyjnym całego dramatu.. Z młodzieńca bez celu w życiu i bez odwagi staje się prawdziwym patriotą.Charakterystyka Kordiana.. Swój program dotyczący poety kreuje Słowacki w wypowiedzi Kordiana na Mont Blanc.. 9.Przed drzwiami cara popycha Kordiana do zbrodni - znakomicie nim manipuluje, gra na jego uczuciach, podsyca emocje.. Stwierdza, iż boi się patrzeć w dół, jest tam przepaść ciemna, mogąca symbolizować otchłań..

Zostaje schwytany i skazany na śmierć.Na górze Mont Blanc widzimy go natomiast również jako poetę, człowieka ogromnie wrażliwego, który w dość dramatycznym monologu (improwizacji) wygłasza swoje poglądy.

Okazuje się słaby psychicznie, ale silny moralnie.Kordian jest inny, ale i wywyższony ponad ludzi przeciętnych.. swój dramat po klęsce powstania listopadowego, w czasie pobytu w Szwajcarii w 1833. roku.. Dlaczego Kordian nie dokonuje zamachu na cara?. Papież nie tylko nie wspiera Polaków, ale grozi potępieniem za zbrojne zrywy przeciwko zaborcom, bo jest uległy wobec silniejszych od siebie.. Nieszczęśliwa miłość, jakiej doznał Kordian z dużo starszą kobietą również potęgowała jego wewnętrzny ból(widzimy tu podobieństwo do postaci Wertera - typowego bohatera romantycznego, cierpiącego na ból istnienia).Kordian wraca do Polski i szuka wsparcia wśród konspiratorów, tam go jednak nie znajduje.. Improwizacja Kordiana to monolog kończący akt drugi utworu.. Odpowiednia stylizacja sytuacji podkreśla efekty patetyczne; a więc, zgodnie z odpowiednimi konwencjami, samotność bohatera wśród przyjaciół dzieciństwa, samotność na szczycie Mont Blanc, samotność w celi więziennej i wśród tłumu zgromadzonego przed egzekucją.Aby przywitać Kordiana po jego długiej nieobecności Aby zobaczyć koronację Cara Aby zobaczyć pokaz wojska : 8.. Po raz kolejny rozczarowany i osamotniony, podejmuje desperacką próbę dokonania zabójstwa cara, która również kończy się niepowodzeniem.. Rozpoczyna się analizą uczuć i emocji stojącego na szczycie bohatera.. Równocześnie jest to punkt kulminacyjny dramatu Słowackiego oraz przełomowy moment dla jego bohatera.Kordian jest typowym bohaterem romantycznym, rozczarowanym światem młodzieniec natury odnajduje drogę, którą się poświęci, nie wiadomo czy zrealizuje swoje cele, gdyż ostatnia sceny dramatu ukazuje go stojącego przed plutonem egzekucyjnym.. Jego jedyną bliską mu osobą jest stary sługa Grzegorz.. Decydując się na zamach na cara był przekonany o tym, że uda mu się sprostać zadaniu, co go zgubiło.. sumienie do gryzie wyczerpany walką wewnętrzną mdleje przed drzwiami cara boi sięArgumenty Kordiana i argumenty Prezesa - za i przeciw zabójstwu cara, Juliusz Słowacki - Kordian - streszczenie, opracowanieDojrzewanie Kordiana wyznaczają kolejne rozczarowania.W konforntacji ze światem ucierpiały również jego złudzenia.. Mimo tego daje się poznać czytelnikowi jako człowiek honorowy, ambitny i dociekliwy.Krótka charakterystyka Kordiana.. Kordian próbuje zabić cara lecz ze strachu mdleje.. Komu wydaje się, iż jest krzyżem?. OCENA : Główny bohater z biegiem treści utworu rozwija się.. Jest patriotą i nie waha się oddać życia za ojczyznę.. Kordianowi Doktorowi jednemu z obłąkanych Strażnikowi : 9.. Jednym z miejsc, które .Kordian całe życie pragnął wielkiej myśli i idei, znalazł ją na szczycie, idea ta miała być praktycznie zastosowana w czasie zabójstwa cara.. b. Koronacja cara Mikołaja I na króla Polski.. Zdobycie szczytu najwyższej góry Europy, czyli masywu Mont Blanc, stanowi swoiste zwieńczenie wędrówki, jaką odbył Kordian po opuszczeniu ojczyzny..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt